تست اورژانسی کراتینین خون

تست اورژانسی کراتینین خون

تست اورژانسی کراتینین خون برای پیشگیری از نفروپاتی ناشی از کنتراست در مواقع اضطراری انجام می‌پذیرد.

همانطورکه قبلا توضیح داده شد آزمایش کراتینین خون اطلاعات مهمی در مورد کلیه شما نشان می دهد.

کراتینین یک ماده زائد شیمیایی است که توسط متابولیسم عضلات و تا حدودی با خوردن گوشت تولید می شود. تمام مواد سالم کراتینین و سایر مواد زائد را از خون شما فیلتر می کنند.

مواد زائد فیلتر شده بدن شما در ادرار خود رها می شود.

اگر کلیه شما به درستی کار نکند ، ممکن است سطح بالایی از کراتینین در خون شما جمع شود.

یک آزمایش کراتینین سرم میزان کراتینین موجود در خون را اندازه گیری می کند و به شما تخمینی می دهد که باه همکاری پزشک باعث شود فیلتراسیون خون خوب شود (میزان فیلتراسیون گلومرولی).

آزمایش ادرار کراتینین نیز می تواند میزان کراتینین را در ادرار شما نشان دهد.

دلیل اصلی انجام تست اورژانسی کراتینین خون:

اختلال عملکرد کلیوی مهمترین عاملی است که باید در هنگام پیش بینی خطر ابتلا به نفروپاتی ناشی از کنتراست (CIN) بیمار در نظر گرفته شود.

اندازه گیری کراتینین (Cr) از طریق تست اورژانسی کراتینین خون و نسبت نیتروژن اوره / کراتینین خون (POCT-BUN / Cr) برای تعیین خطر CIN می تواند به طور بالقوه زمان لازم برای دستیابی به تشخیص دقیق و شروع و درمان کامل در موارد اضطراری را کاهش دهد.

درخصوص آزمایش نسبت کراتینین به نیتروژن (BUN) بیشتر بدانیم…

شواهد اهمیت تست :

تجزیه و تحلیل گذشته بیماران مشکوک به سکته مغزی نشان می‌دهد که دارای سطح BUN و کراتینین بالایی بوده‌اند . این آزمایشات مرجع آزمایشگاهی با نمونه خون انجام شده در مرکز انجام شده است.

این آزمایشگاه ها که توسط سیستم شلیک هوا در دو روش بر روی خون (POCT) و سرم (مرجع) توسط تکنسین های آموزش دیده انجام شد نشان داد:  

میانگین انحراف معیار استاندارد (SD) از زمان ورود به ED تا گزارش نتایج ، برای نسبت BUN به کراتینین  11.4 (4.9) دقیقه و برای تست های آزمایشگاهی مرجع 46.8 (5/38) دقیقه بود .

این مطالعه نشان داد که نتایج تست اورژانسی کراتینین خون از نظر اندازه‌گیری سطح BUN و کراتینین  با آزمایشات مرجع سرمی ارتباط خوبی دارد.

همچنین پیش بینی سطح BUN و کراتینین به راحتی و با یک زمان چرخش سریع انجام می‌شود ، که نشان می دهد استفاده از آن در تست اورژانسی کراتینین خون ممکن است فواید بالینی قابل توجهی برای بیماران داشته باشد.

موارد ضروری ایکه در تست اورژانسی کراتینین خون بررسی می‌شود:

آسیب حاد کلیه (AKI) ، که قبلاً نارسایی حاد کلیه (ARF) نامیده می شد. معمولاً به عنوان کاهش ناگهانی عملکرد کلیه تعریف می شود.

از نظر بالینی این آسیب دیدگی به عنوان یک افزایش حاد برگشت پذیر در مواد زائد نیتروژن که با نیتروژن اوره خون (BUN) و کراتینین سرم اندازه گیری می شود، آشکار می شود.

آسیب حاد کلیه یک موجود مشترک در بخش اورژانس (ED) است. پزشکان اورژانس نقش مهمی در شناسایی AKI اولیه ، جلوگیری از آسیب های iatrogenic و معکوس دوره دارند.

مطالعات تصویری در روند ظهور ازتمی پس از کلیه مشکوک مهم است. تمایز بین AKI عادی و داخل بیمارستان برای تشخیص افتراقی ، درمان و نتیجه نهایی بیماران مبتلا به AKI مهم است.

4 پاسخ
  1. مسعود says:

    خیلی خوبه که تست اورژانسی کراتینین خون انجام میشود برای تشخیص سریع و جلوگیری از سکته ی مغزی خیلی مهم است.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + چهار =