چکاپ کودکان

چکاپ کودکان

همه کودکان باید به طور منظم معاینه شوند. چکاپ کودکان به ایجاد یک پایه خوب برای رشد و توسعه آنها کمک می کند. صرف نظر از سن ، چکاپ برای همه نوزادان ، کودکان و نوجوانان مهم است.

گاهی اوقات کودکی که سالم به نظر می رسد یک مشکل پزشکی پنهان دارد. مراقبت درست از کودک مهم است بنابراین مشکلات را باید در مراحل اولیه پیدا کرد.

چکاپ کودکان بیشتر شامل موارد زیر است:

 • معاینه فیزیکی سر تا پا
 • غربالگری توسعه ای
 • چکاپ بینایی
 • غربالگری شنوایی
 • چکاپ فشار خون
 • غربالگری کم خونی
 • آزمایش ادرار
 • غربالگری سرب ، در صورت نیاز
 • واکسیناسیون
 • آموزش سلامت

چکاپ آزمایشگاهی کودکان

به طور کلی کودکان بدون علائم بیماری ، نیازی به آزمایشات غربالگری و چکاپ آزمایشگاهی ندارند. اما با کمک به کودکان در ایجاد عادات سالم ، مانند خوب غذا خوردن و فعال بودن ، می تواند از مشکلات جدی و پرهزینه سلامتی با بالا رفتن سن جلوگیری کند.

به عنوان مثال ، کمک به یک کودک دارای اضافه وزن یا چاق می تواند وزن خود را کاهش دهد ، می تواند از دیابت و بیماری های قلبی در سالهای بعد جلوگیری کند.

ممکن است هر کودکی برای هر شرایطی که در اینجا ذکر می‌شود نیاز به غربالگری و چکاپ نداشته باشد. پس حتما باید گزینه های غربالگری را با پزشک فرزند خود در میان بگذارید.

لیست غربالگری و چکاپ کودکان

چکاپ چاقی کودکان:

چاقی دوران کودکی یک مشکل فزاینده در کشورهای صنعتی است که از هر 5 کودک و نوجوان 1 نفر را مبتلا می کند. بیش از 18 درصد از کودکان و نوجوانان 2 تا 19 ساله چاق هستند ، در حالی که تقریبا 32 درصد اضافه وزن دارند.

چاقی پیامدهای جدی زیادی برای سلامتی دارد ، از جمله افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ، فشار خون و کلسترول بالا ، مشکلات مفصلی ، آپنه خواب و مشکلات اجتماعی و روانی.

کودکانی که در بزرگسالی به اضافه وزن خود ادامه می دهند ، بیشتر در معرض مشکلات جدی سلامتی از جمله بیماری های قلبی ، سکته مغزی و برخی سرطان ها قرار دارند.

شاخص توده بدن (BMI) یک ابزار غربالگری مفید برای ارزیابی وضعیت وزن است. این اندازه گیری برای تعیین اضافه وزن یا چاقی کودک یا نوجوان استفاده می‌شود.

بدن کودکان و نوجوانان با افزایش سن تغییر می کند و بین دختران و پسران متفاوت است. بنابراین ، وزن و قد کودک یا نوجوان ، سن و جنس در تعیین صدک شاخص توده بدنی (BMI) در نظر گرفته می شود.

 • اضافه وزن: BMI بین صدک 85 و صدک 94 در نمودارهای استاندارد رشد
 • چاق: BMI در صدک بالای 95 در نمودارهای استاندارد رشد

سازمان های مختلف بهداشتی غربالگری چاقی را برای کودکان و نوجوانان تأیید می کنند ، اما توصیه ها در مورد غربالگری سن باید متفاوت باشد.

چکاب دیابت کودکان

بیشتر موارد دیابت نوع 1 در افراد زیر 18 سال تشخیص داده می شود ، علائم و نشانه ها اغلب به سرعت ظاهر و تشخیص اغلب در شرایط اورژانسی انجام می شود.

 سی درصد موارد جدید ابتلا به دیابت نوع 1 در کودکان مبتلا به کتواسیدوز دیابتی است. بنابراین ، اندازه گیری قند خون به عنوان غربالگری و چکاپ دیابت نوع 1 در کودکان بدون علامت در حال حاضر ضروری نیست.

از سوی دیگر ، برخی از جوانان مبتلا به دیابت نوع 2 علائم و نشانه های مشخصی از افزایش قند خون را ندارند ، به ویژه در اوایل بیماری ، و غربالگری می تواند یک ابزار مفید باشد.

ایجاد این بیماری در اوایل زندگی به این معنی است که بیمار در معرض خطر ابتلا به عوارض دیابت به دلیل طولانی مدت قرار گرفتن در معرض قند خون بالا (هیپرگلیسمی) است. این امر خطر مشکلات جدی سلامتی در اوایل بزرگسالی مانند بیماری های قلبی ، نارسایی کلیه ، نابینایی و قطع پا را افزایش می دهد.

دیابت در کودکان
کودکان دیابتی

عوامل خطرزا دیابت کودکان

اضافه وزن ، چاقی و عدم تحرک جسمانی همه عوامل موثر در ایجاد دیابت نوع 2 هستند و آنها نیز به مشکلات سلامتی ملی تبدیل شده اند.

از آنجا که کارشناسان بهداشت عمومی برای آموزش در مورد چگونگی جلوگیری از دیابت و عوارض جدی آن تلاش می کنند ، والدین و فرزندان باید آگاه باشند که عادات غذایی سالم و انتخاب فعالیت می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و عوارض مرتبط با آن را در آینده کاهش دهد.

عوامل خطرزای دیگر عبارتند از:

 • داشتن خویشاوند نزدیک با دیابت نوع 2
 • مشکل ژنتیک
 • داشتن علائم یا شرایط مرتبط با مقاومت به انسولین ، مانند آکانتوز نیگریکانس ، فشار خون بالا، سطوح ناسالم چربی خون (دیس لیپیدمی) ، سندرم تخمدان پلی کیستیک ، یا کاهش وزن هنگام تولد (سن کم برای حاملگی)
 • متولد شده از مادر مبتلا به دیابت یا دیابت بارداری

توصیه ها

توصیه های غربالگری زیر را ارائه شده است:

غربالگری کودکان دارای اضافه وزن را که دارای 2 یا چند عامل خطر دیگر برای دیابت هستند ، هر 3 سال یکبار باشد و از 10 سالگی یا در صورت بلوغ زودرس زودتر شروع شود.

پیگیری و چکاپ با استفاده از یکی از آزمایش های زیر:

 • گلوکز ناشتا (قند خون ناشتا ، FBG)-این آزمایش سطح گلوکز خون را پس از 8-12 ساعت ناشتایی اندازه گیری می کند.
 • هموگلوبین A1c (که A1c یا هموگلوبین گلیکوزیزه نیز نامیده می شود) – این آزمایش میزان متوسط گلوکز خون را در 2 تا 3 ماه گذشته ارزیابی می کند و به عنوان آزمایش دیگری برای غربالگری دیابت توصیه شده است.
 • 2 ساعت تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT)-این آزمایش شامل گرفتن نمونه خون ناشتا برای اندازه گیری گلوکز است و به دنبال آن فرد باید از محلول حاوی 1.75 گرم گلوکز به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تا حداکثر 75 گرم و سپس رسم نمونه دیگر استفاده کند. دو ساعت پس از شروع مصرف محلول گلوکز از فرد نمونه گیری کنید.

اگر هر یک از این نتایج غیر طبیعی باشد ، آزمایش در روز دیگری تکرار می شود. اگر نتیجه تکراری نیز غیر طبیعی باشد ، تشخیص دیابت داده می شود.

چکاپ کلسترول بالا در کودکان

از دوران کودکی ، ماده مومی به نام کلسترول و سایر مواد چربی معروف به لیپیدها در عروق شروع به تجمع می کنند و به پلاک هایی تبدیل می شوند که مجاری شریانی را تنگ می کنند.

در دوران بزرگسالی ، تجمع پلاک و مشکلات سلامتی ناشی از آن نه تنها در شریان های خون رسان به ماهیچه قلب بلکه در شریان های سراسر بدن (مشکلی که به عنوان تصلب شرایین شناخته می شود) رخ می دهد.

برای مردان و زنان در کشورهای صنعتی ، علت شماره یک مرگ و میر بیماری قلبی است و میزان کلسترول در خون بر شانس ابتلا به آن بسیار تأثیر می گذارد.

شواهد فزاینده نشان می دهد که فرآیندهای بیولوژیکی قبل از حملات قلبی و بیماری های قلبی عروقی در دوران کودکی شروع می شود ، اگرچه به طور کلی علائم ایجاد نمی کند یا تا سن میانسالی یا بعد از آن منجر به بیماری نمی شود.

متخصصان فعالیت بدنی و تغذیه سالم را در دوران کودکی و نوجوانی تشویق می کنند ، چربی های اشباع شده و چربی های ترانس را محدود می کنند تا از بیماری قلبی در بزرگسالی محافظت کنند.

نظارت و حفظ سطوح سالم کلسترول در سالم ماندن مهم است.

غربالگری کلسترول بالا کودکان ، معمولاً با مشخصات چربی ، مهم است زیرا معمولاً هیچ علامتی وجود ندارد.

مشخصات لیپیدی معمولاً شامل کلسترول تام ، کلسترول HDL ، کلسترول LDL و تری گلیسیرید است.

 کلسترول غیر HDL را نیز می توان با تفریق مقدار HDL-C از کلسترول کل محاسبه کرد. به طور معمول ، 9 تا 12 ساعت ناشتا ماندن قبل از گرفتن نمونه خون لازم است.

توصیه ها

آزمایش لیپیدهای معمول را در همه جوانان یکبار بین 9 تا 11 سالگی و دوباره بین 17 تا 21 سالگی توصیه می شود. آزمایش در سنین پایین تر و غربالگری مکرر با مشخصات لیپیدی برای جوانانی که در سن بالا هستند توصیه می شود. =

عوامل خطرزای کلسترول بالا

 • سابقه خانوادگی: جوانان در صورت داشتن والدین ، پدربزرگ ، مادربزرگ ، عمه/عمو یا خواهر یا برادر دارای کلسترول بالا یا سابقه خانوادگی بیماری های قلبی عروقی در معرض خطر بیشتری هستند (قبل از 55 سالگی در اقوام مرد و 65 سال در زنان )
 • سلامت شخصی: جوانان نیز در معرض خطر بیشتری هستند اگر:
 • اضافه وزن دارند یا چاق هستند
 • رژیم غذایی سرشار از چربی ، به ویژه چربی اشباع یا ترانس داشته باشید
 • کم ورزش کند یا اصلا ورزش نکند
 • دیابت یا فشار خون بالا
 • سیگار کشیدن یا از سایر محصولات دخانی استفاده کند

چکاپ مسمومیت از سرب

سرب فلزی است که زمانی یک افزودنی رایج برای رنگ‌های خانگی و بنزین سربی بود و در لوله های آب و به عنوان لحیم کاری در غذاهای کنسروی استفاده می شد.

اگرچه این موارد اکنون محدود شده است ، اما فضای داخلی بسیاری از خانه های قدیمی دارای تراشه های لایه بردار رنگ سرب و گرد و غبار و آب آلوده به سرب است.

خاک اطراف این خانه ها نیز ممکن است آلوده به سرب باشد.

کودکانی که در این محیط ها زندگی ، بازی یا زمان خود را سپری می کنند در خطر قرار گرفتن در معرض این فلز قرار دارند و می توانند با تنفس یا بلعیدن گرد و غبار ، آب ، تراشه های رنگ یا وسایل آلوده به سرب را وارد بدن خود کنند.

سایر منابع محلی سرب ممکن است مناطق نزدیک محل های صنعتی یا تولیدی باشد.

قرار گرفتن کودک در معرض سرب می تواند به مغز و سایر اندام ها آسیب برساند و باعث مشکلات رفتاری و تأخیر در رشد شود.

حتی در سطوح پایین ، سرب می تواند بدون ایجاد علائم جسمی آسیب های جبران ناپذیری را ایجاد کند و تا زمانی که کودک وارد مدرسه نشود ، به اختلال شناختی آسیب نمی رساند.

مسمومیت با این خطر محیطی معمولاً در اوایل کودکی رخ می دهد و بسیاری از کودکان در شهرها و روستاها باید از نظر مسمومیت با سرب غربالگری شوند.

توصیه ها

توصیه می شود کودکانی که در معرض خطر ابتلا به سرب قرار دارند در معاینه های 6 ، 9 ، 12 ، 18 ، 24 ماهگی و 3 ، 4 ، 5 و 6 سالگی ارزیابی خطر شوند.

آزمایش سطح سرب خون تنها در صورت مثبت بودن ارزیابی خطر انجام می شود. غربالگری جهانی یا آزمایش سطح سرب خون دیگر توصیه نمی شود ، مگر برای کودکان در مناطق شیوع بالا با افزایش عوامل خطر.

متخصصان اطفال همچنین ممکن است غربالگری را برای موارد زیر این آزمایش را تجویز کنند:

 • کودکان واجد شرایط در 1 سالگی و دوباره در 2 سالگی
 • کودکان در هر سنی که در اولین فرصت مهاجر ، پناهنده یا فرزندخوانده شده اند.
 • کودکی که والدین وی به دلیل مشکوک بودن در معرض قرار گرفتن ، آزمایش سرب خون را درخواست می کنند.

افراد باید با پزشک و/یا بخش بهداشت محلی خود در مورد دستورالعمل های غربالگری سرب مخصوص خطرات منطقه خود مشورت کنند.

چکاپ بیماری سل کودکان

سل (TB) یک بیماری عفونی است که توسط باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود. سل در درجه اول ریه ها را هدف قرار می دهد اما ممکن است بر هر ناحیه ای از بدن تأثیر بگذارد.

این بیماری از طریق قطرات ترشحات تنفسی مانند خلط یا ذرات معلق هوا که توسط سرفه ، عطسه ، خنده یا تنفس آزاد می شود ، از طریق هوا از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

اکثر افرادی که به M. tuberculosis مبتلا می شوند موفق می شوند مایکوباکتریومها را در چند سلول در ریه های خود محدود کنند ، جایی که آنها زنده می مانند اما به شکل غیر فعال هستند.

سل در کودکان یک نگرانی بهداشت عمومی است زیرا علامتی برای انتقال باکتری ها است و نوزادان و کودکان خردسال بیشتر از کودکان بزرگتر و بزرگسالان مبتلا می شوند.

سل یکی از مرگبارترین بیماری های جهان است و در بین گروه های در معرض خطر ، یک مسئله بهداشتی بزرگ است. دستورالعمل های کنونی نیاز به غربالگری هدفمند در میان چنین گروه هایی دارد.

توصیه ها

توصیه می شود که کودکانی که در معرض ابتلا به سل هستند ، آزمایش پوستی توبرکولین انجام دهند ، مانند:

 • آنها در معرض شخصی مبتلا به سل فعال یا مشکوک قرار گرفته اند.
 • آنها از کشوری مهاجرت کرده اند که سل در آن بومی است یا بیش از یک هفته به آن کشورها سفر کرده اند.

چکاپ نارسایی کمبود آهن کودک

کودکان به سرعت رشد می کنند و برای رشد طبیعی به آهن در رژیم غذایی خود نیاز دارند. اگر کودک به اندازه کافی آهن مصرف نکند ، خطر ابتلا به کمبود آهن وجود دارد.

کمبود آهن می تواند باعث کم خونی شود ، شرایطی که می تواند رشد ذهنی ، حرکتی و رفتاری کودک را به تأخیر بیندازد و مشکلاتی را ایجاد کند که مدت ها پس از بالا رفتن سطح آهن به سطح سالم باقی می ماند.

مهارت های حرکتی ضعیف ، مشکلات رفتاری در خانه و مدرسه و عملکرد ضعیف در مدرسه می تواند پیامدهای طولانی مدت عدم دریافت آهن کافی در دوران کودکی (0 تا 3 سالگی) باشد.

کمبود آهن ممکن است به دلیل از دست دادن شدید خون ، اختلال ژنتیکی یا اختلال در توانایی بدن در جذب آهن باشد ، مانند دارویی که کودک مصرف می کند یا بیماری مزمن (به عنوان مثال ، بیماری سلیاک).

توصیه ها

توصیه می شود که در صورت داشتن عوامل خطر برای کمبود آهن یا کم خونی فقر آهن ، کودکان با آزمایش هموگلوبین و هماتوکریت مورد آزمایش قرار گیرند.

عوامل خطر کم خونی فقر آهن در کودکان خردسال ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شیردهی بیش از 4 ماهگی بدون آهن مکمل
 • خانوارهایی با درآمد پایین یا در فقر زندگی می کنند
 • نوشیدن بیش از حد شیر گاو پس از 12 ماهگی
 • داروهایی که در جذب آهن اختلال ایجاد می کنند
 • از دست دادن زیاد خون
 • رژیم غذایی محدود که آهن کافی را تأمین نمی کند
 • نارس بودن یا وزن کم هنگام تولد
 • قرار گرفتن در معرض سرب

چکاپ فشار خون بالا

فشار خون نیرویی است که خون شما بر دیواره شریان وارد می کند. فشار خون بالا ، زمانی اتفاق می افتد که این نیرو به طور مداوم بیش از حد بالا باشد.

مشکل فشار خون بالا در کودکان نادر است ، اما می تواند یک مشکل جدی باشد. حدود 3.5 درصد از کودکان و نوجوانان دارای فشار خون بالا هستند. تقریباً همین درصد از کودکان دارای فشار خون هستند که بیشتر از حد مطلوب تلقی می شود ، اما آنقدر بالا نیست که بتوان فشار خون را تشخیص داد.

در میان کودکان چاق و دارای اضافه وزن ، میزان فشار خون بالا می تواند تقریباً به 25 درصد برسد.


اطلاعات بیشتر در خصوص چکاپ فشار خون بالا


تشخیص فشار خون بالا در کودکان بسیار مهم است زیرا با گذشت زمان ، فشار خون بالا می تواند به سیستم گردش خون کودک آسیب برساند و در سکته قلبی ، سکته مغزی و سایر مشکلات سلامتی در زندگی دخیل باشد.

به طور کلی ، هرچه کودک فشار خون بیشتری داشته باشد ، احتمال آسیب به قلب و سایر اعضای بدن کودک از جمله کلیه ها ، مغز یا چشم ها بیشتر می شود.

غربالگری فشار خون بالا در کودکان نیز مهم است زیرا می تواند نشانگر بیماری های زمینه ای مانند دیابت یا بیماری کلیوی باشد.

اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا از آن آگاه نیستند زیرا اغلب علائم واضحی وجود ندارد. تنها راه تشخیص فشار خون بالا در کودک این است که آن را چک کنید.

منبع: Labtestonline

2 پاسخ
 1. احمدی says:

  چکاپ کودکان باید به موقعه انجام بشه و سطح آهن خون رو چک کنندو از مکمل ها به درستی استفاده کنند.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + نوزده =