چکاپ افراد دیابتی

چکاپ افراد دیابتی

دیابت می تواند بر هر قسمت از بدن ، از چشم ها تا پاها تأثیر بگذارد. به همین دلیل چکاپ افراد دیابتی بسیار مهم و قابل توجه است.

بخش مهمی از مدیریت دیابت انجام آزمایشات و معاینات معمول است که می تواند مشکلات را زود تشخیص دهد تا از عوارض جلوگیری کند.

اصلی ترین آزمایش این است که شما باید قند خون خود را آزمایش کنید تا تشخیص داده شود که پیش دیابت یا دیابت نوع 1 ، نوع 2 یا دیابت بارداری دارید.

آزمایش های چکاپ افراد دیابتی ساده و معمولاً نتایج به سرعت در دسترس است.

آزمایشات مربوط به دیابت نوع 1 ، دیابت نوع 2 و پیش دیابت

پزشک از شما می خواهد یک یا چند آزمایش خون زیر را برای تأیید تشخیص انجام دهید:

تست A1C

آزمایش A1C سطح متوسط قند خون شما را در 2 یا 3 ماه گذشته اندازه گیری می کند. نتیجه آزمایش A1C زیر 5.7 طبیعی است ، بین 5.7 تا 6.4 نشان می دهد که شما پیش دیابت دارید و 6.5 یا بالاتر نشان می دهد که شما دیابت دارید.


اطلاعات بیشتر درخصوص تست A1C


قند خون ناشتا

این کار قند خون شما را بعد از 8 ساعت ناشتا بودن (عدم خوردن غذا) اندازه گیری می کند. سطح قند خون ناشتا 99 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر طبیعی است ، 100 تا 125 میلی گرم در دسی لیتر نشان می دهد که شما پیش دیابت دارید و 126 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر نشان می دهد که شما دیابت دارید.

تست تحمل گلوکز

این کار قند خون شما را قبل و بعد از نوشیدن مایعی حاوی گلوکز اندازه گیری می کند. شما یک شب قبل از آزمایش باید ناشتا باشید (غذا نمی خورید) و خون شما برای تعیین سطح قند خون ناشتا گرفته می شود.

سپس مایع را بنوشید و سطح قند خون خود را 1 ساعت ، 2 ساعت و احتمالاً 3 ساعت بعد از آن بررسی کنید. در 2 ساعت ، سطح قند خون 140 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر طبیعی تلقی می شود ، 140 تا 199 میلی گرم در دسی لیتر نشان می دهد که شما پیش دیابت دارید و 200 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر نشان می دهد که شما دیابت دارید.

تست قند خون تصادفی

این قند خون شما را در زمان آزمایش اندازه گیری می کند. شما می توانید این آزمایش را در هر زمان انجام دهید و نیازی نیست ابتدا ناشتا باشید (غذا نخورید).

سطح قند خون 200 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر نشان می دهد که شما دیابت دارید.

نتایجتست A1Cآزمایش قند خون ناشتاآزمایش تحمل گلوکزآزمایش قند خون تصادفی
دیابت5/6 درصد و بالاتربیش از 126 mg/dlبیش از 200 mg/dlبیش از 200 mg/dl
پیش دیابت7/5 – 4/6 درصد100 – 125 mg/dl140- 199 mg/dl
نرمالزیر 7/5 درصدزیر 99 mg/dlزیر 140 mg/dl

نتایج دیابت بارداری می تواند متفاوت باشد. در صورت آزمایش دیابت بارداری ، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که نتایج شما به چه معناست.

اگر پزشک شما تصور کند که شما مبتلا به دیابت نوع 1 هستید ، ممکن است شما را از نظر وجود آنتی بادی های خودکار (موادی که نشان می دهد بدن شما به خود حمله می کند) که اغلب در دیابت نوع 1 وجود دارد و در دیابت نوع 2 وجود ندارد ، آزمایش کند.

ممکن است ادرار را برای کتون ها آزمایش کنید (زمانی که بدن شما برای سوزاندن چربی انرژی می سوزاند) ، که همچنین نشان دهنده دیابت نوع 1 به جای دیابت نوع 2 است.

آزمایشات مربوط به دیابت بارداری

دیابت بارداری با استفاده از آزمایش خون تشخیص داده می شود. احتمالاً بین هفته های 24 تا 28 بارداری آزمایش می شوید.

اگر خطر ابتلا به دیابت بارداری بیشتر باشد (به دلیل داشتن عوامل خطر بیشتر) ، پزشک ممکن است زودتر شما را آزمایش کند.

قند خون بالاتر از حد معمول در اوایل بارداری شما ممکن است نشان دهد که شما به جای دیابت بارداری به دیابت نوع 1 یا 2 مبتلا هستید.

آزمایش غربالگری گلوکز

این قند خون شما را در زمان آزمایش اندازه گیری می کند. شما مایع حاوی گلوکز را می نوشید و 1 ساعت بعد خون شما برای بررسی سطح قند خون شما اندازه گیری می شود.

نتیجه طبیعی 140 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر است. اگر سطح شما بیشتر از 140 میلی گرم در دسی لیتر است ، باید تست تحمل گلوکز را انجام دهید.

جلوگیری از دیابت نوع 2

اگر نتایج آزمایش شما نشان می دهد که شما مبتلا به پیش دیابت هستید ، از پزشک یا پرستار خود بپرسید که آیا برنامه تغییر شیوه زندگی از طریق برنامه ملی پیشگیری از دیابت به رهبری CDC در جامعه شما ارائه شده است. همچنین می توانید یک برنامه آنلاین یا حضوری را جستجو کنید. ابتلا به پیش دیابت شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می دهد ، اما شرکت در این برنامه می تواند خطر شما را تا 58 درصد (درصورت بالای 60 سال) 71 درصد کاهش دهد.

برنامه درمان دیابت

اگر نتایج آزمایش چکاپ افراد دیابتی شما نشان می دهد که مبتلا به دیابت نوع 1 ، نوع 2 یا حاملگی هستید ، با پزشک یا پرستار خود در مورد یک برنامه درمانی دقیق (از جمله آموزش های خود مدیریت و خدمات پشتیبانی دیابت-و اقدامات خاصی که می توانید برای سالم ترین خود انجام دهید ، صحبت کنید.

منبع: CDC

2 پاسخ
  1. حقی says:

    افراد دیابتی باید چکاپ منظم نداشته باشند و چشم و کلیه ها رو چک کنند.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یک =