مقدار CT

مقدار CT در آزمایش کرونا چیست و چرا اهمیت دارد؟

مقدار CT یا (cycle threshold) همان آستانه چرخه در آزمایش های RT-PCR برای ویروس کرونا اندازه گیری می شود و تعیین کننده این موضوع است که آیا فرد مبتلا به کرونا کووید -19 مثبت است یا خیر؟ و تا چه حد با بار ویروسی و شدت بیماری ارتباط دارد؟

در میان اصطلاحات مختلف علمی که همه گیری کرونا کووید -19 آن ها را بخشی از واژگان عمومی کرده است ، واژه “Ct value” در آزمایش های RT-PCR برای تعیین مثبت بودن کرونای بیمار به کار می‌رود.

براساس تحقیقات صورت گرفته همه بیماران با مقدار Ct کمتر از 35 ممکن است کرونای مثبت در نظر گرفته شوند، اما بیماران با مقدار Ct بالای 35 ممکن است منفی تلقی شوند.


مطالب مرتبط : تشخیص کرونا با استفاده از تست RT-PCR


اما ارزش یا مقدار Ct در آزمایش کرونا چیست؟

بطور خلاصه آستانه چرخه یا Ct مقداری است که در جریان آزمایش RT-PCR ، استاندارد طلایی برای تشخیص ویروس SARS-CoV-2 مشخص می شود.

در آزمایش RT-PCR ، RNA توسط سواب نمونه بیمار جمع آوری و استخراج می شود. سپس به DNA تبدیل و تقویت می شود.

تقویت به فرایند ایجاد چندین نسخه از مواد ژنتیکی ، DNA اشاره دارد.

این فرآیند توانایی آزمایش را برای تشخیص وجود ویروس بهبود می بخشد. تقویت از طریق یک سری چرخه صورت می گیرد – یک نسخه به دو ، دو مورد به چهار و غیره تبدیل می شود – و پس از چرخه های متعدد مقدار قابل تشخیصی از ویروس تولید می شود.

طبق توصیه متخصصان ، مقدار Ct یک واکنش RT-PCR از تعداد چرخه هایی است که در آنها فلورسانس محصول PCR بیش از سیگنال پس زمینه قابل تشخیص است.

به بیان ساده ، مقدار Ct به تعداد چرخه هایی اشاره دارد که پس از آن ویروس قابل تشخیص است.

اگر تعداد چرخه های بیشتری مورد نیاز باشد ، به این معنی است که اگر تعداد چرخه ها کمتر باشد، ویروس تشخیص داده نمی‌شد.

هرچه مقدار Ct کمتر باشد ، بار ویروسی بیشتر است – زیرا ویروس پس از چرخه های کمتر مشاهده شده است.


اطلاعات بیشتر در خصوص تست PCR


چرا ارزش یا مقدار CT در آزمایش کرونا مهم است؟

برای بیان این موضوع ، اجازه دهید به توصیه متخصصان توجه کنیم. بر توصیه آنها ، اگر Ct زیر 35 باشد ، کرونا Covid مثبت در نظر گرفته می شود.

به عبارت دیگر ، اگر ویروس پس از 35 چرخه یا زودتر قابل تشخیص باشد ، بیمار مثبت تلقی می شود. اگر معیار به 24 کاهش یابد ، بدان معناست که مقادیر Ct در محدوده 25-34 مثبت تلقی نمی شود.

بنابراین معیار 35 به این معناست که بیماران بیشتری در مقایسه با ما اگر معیار 24 باشد مثبت تلقی می شوند. متخصصان بر این باورند که کاهش پارامتر آستانه Ct ممکن است منجر به از دست رفتن آمار چندین فرد مبتلا و عفونی شود.

می توان مقدار Ct را به عنوان معیار پتانسیل انتقال در نظر گرفت. بنابراین اگر ویروس بیشتری در گلو و بینی وجود داشته باشد ، راحت‌تر منتقل می شود.

اهمیت استاندارد مقدار Ct در آزمایش کرونا چیست؟

در سطح جهانی و بسته به دستورالعمل سازندگان مربوطه تجهیزات آزمایشگاهی ، محدوده پذیرفته شده یا استاندارد برای مقدار Ct در آزمایش کرونا Covid-19 بین 35 تا 40 متغیر است.

اما بر اساس تجربیات آزمایشگاهی و ورودی های گرفته شده از چندین آزمایشگاه ویروس شناسی مقدار Ct  35 بیشتر مورد نظر پزشکان قرار گرفته است.

اما توصیه نمی شود از پارامتر آستانه چرخه پایین استفاده کنید زیرا ممکن است منجر به از دست رفتن چندین فرد عفونی و افزایش انتقال بیماری شود.

آیا بین مقدار Ct و شدت بیماری کرونا ارتباطی وجود دارد؟

خیر ، اگرچه مقدار Ct با بار ویروسی ارتباط معکوس دارد ، اما به گفته متخصصان هیچ تاثیری بر شدت بیماری ندارد.

یک بیمار می‌تواند مقدار Ct پایینی داشته باشد که به این معنی است که بار ویروسی او به اندازه کافی بالا است و به سرعت تشخیص داده می شود ، اما ممکن است هنوز بدون علامت باشد.

یک مطالعه کوچک که در ژانویه امسال در مجله میکروبیولوژی پزشکی هند منتشر شد و نشان داد که هیچ رابطه ای بین مقادیر Ct و شدت بیماری یا مرگ و میر در بیماران مبتلا به بیماری کووید -19 وجود ندارد.

در این مقاله مشخص شد که از زمان شروع علائم در مقایسه با شدت بیماری رابطه قوی تری با مقادیر Ct وجود دارد.

مقدار Ct به ما در مورد بار ویروسی در گلو و نه در ریه ها اطلاعات می‌دهد. اما مقدار Ct با شدت ارتباط ندارد و فقط با نشان دهنده عفونت است.

پزشکان متخصص در اولین گزارش آزمایشگاه واقعاً به مقدار Ct توجه نمی کنند ، اما برای پیگیری درمان بیماران در بیمارستان ، مقدار Ct را در نظر می گیرند ، زیرا می توانند بفهمند که آیا بیمار را به بخش غیر Covid منتقل کنند یا خیر؟

آیا مقدار Ct بالا همیشه به معنای بار ویروسی پایین است؟

ممکن است این نتیجه گیری بین متخصصان وجود داشته باشد ، اما کارشناسان تاکید دارند که برخی از بیماران می توانند مقدار Ct بالایی داشته باشند و در عین حال سطح بسیار قابل توجهی از عفونت Covid-19 را نیز در خون داشته باشند و بالعکس.

عوامل زیادی در تفسیر آزمایش RT-PCR مهم هستند و نتایج نیز ممکن است به روش جمع آوری نمونه و زمان عفونت تا جمع آوری و تجزیه و تحلیل بستگی داشته باشد.

مقادیر Ct بستگی به نحوه جمع آوری نمونه دارد.

یک نمونه جمع آوری شده غیر استاندارد، ممکن است مقادیر نامناسب Ct را نمایش دهد.

علاوه بر این ، مقادیر Ct نیز با توجه به صلاحیت فنی فرد تست گیرنده ، کالیبراسیون تجهیزات و مهارت های تحلیلی متخصصان آزمایشگاهی تعیین می شود.

همچنین، مقادیر Ct ممکن است بین نمونه‌های بینی و حلق جمع آوری شده متفاوت باشد. دمای حمل و نقل و همچنین زمان دریافت از جمع آوری تا دریافت در آزمایشگاه نیز می تواند بر مقدار Ct تأثیر منفی بگذارد.

منبع: Indian Express

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سه =